Procedura za dobijanje pasoša za djecu

Pravo na biometrijski pasoš imaju crnogorski državljani, punoljetni kao i maloljetni državljani, odnosno djeca.

Pasoš crnogorskom državljaninu izdaje Ministarstvo unutrašnjih poslova. Putna isprava se izdaje sa rokom važenja od 10 godina, a licu mlađem od 4 godine života, pasoš se izdaje sa rokom važenja od dvije godine.

Za izdavanje pasoša za djecu, shodno Zakonu o putnim ispravama, potrebno je priložiti:

  1. zahtjev (obrazac se dobija u područnim jedinicama ili filijalama za upravne unutrašnje poslove);
  2. dokaz o uplati naknade za obrazac 8,00 eura;
  3. za lice mlađe od 18 godina zahtjev podnosi jedan roditelj, uz pisanu saglasnost drugog roditelja (ukoliko nije u prilici da ide sa djetetom u područnu jedinicu MUP-a), odnosno drugog zakonskog zastupnika određenog u skladu sa zakonom.

Ponesite sa sobom i zdravstvenu knjižicu djeteta, zbog matičnog broja jer je na šalteru znaju tražiti.

Pasoš najčešće bude izdat u roku od sedam dana od podnošenja zahtjeva.

Zakon o načinu izdavanja putnih isprava predviđa i sledeće u članu 28: „Kada roditeljsko pravo vrši jedan od roditelja, zahtjev za izdavanje putne isprave iz clana  26 stav 3 ovog zakona, odnosno odobrenja iz člana 27 stav 1 ovog zakona, za putovanje u drugu državu, za lice mlade od 18 godina podnosi roditelj kojem je lice povjereno na čuvanje ili vaspitanje, uz pisanu saglasnost drugog roditelja. „

“To znači da putnu ispravu za osobu mlađu od 18 godina nije moguće izvaditi bez odobrenja drugog roditelja”, pojašnjavaju iz Ministarstva. Odobrenje drugog roditelja, odnosno saglasnost kada se napiše, roditelj koji je izdaje mora da ovjeri u sudu ili kod notara.

Crnogorski državljanin koji ima prebivalište u Crnoj Gori, zahtjev za izdavanje pasoša podnosi područnoj jedinici ili filijali unutrašnjih poslova u mjestu svog prebivališta.

Ako je dijete smješteno u zavod ili posebnu ustanovu, a njegov zakonski zastupnik je nedostupan, odobrenje može izdati organ starateljstva, rukovodeći se pravima i interesima tog lica. To odobrenje važi jednu godinu od dana njegovog izdavanja.

Da li je za izlazak djece iz zemlje potrebna saglasnost oba roditelja?

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova pojašnjavaju da roditeljima koji žele otputovati van granica Grne Gore nije potrebna saglasnost drugog roditelja, ali je za promjenu mjesta prebivališta djeteta, kao i vađenje putne isprave, neophodna saglasnost oba roditelja.

U Zakonu o putnim ispravama (“Sl. list Crne Gore br. 21/08”) član 27. sa naslovom Odobrenje roditelja ili zakonskog zastupnika, propisuje da dijete može putovati u drugu državu ako ima odobrenje jednog roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika određenog u skladu sa zakonom.

Dijete može, kao što je već navedeno, preći granicu sa jednim roditeljem bez odobrenja odnosno saglasnosti drugog. Međutim, ako je u pitanju treće lice, onda je potrebna dozvola jednog od roditelja.

Važno je znati i da Porodični zakon koji se primjenjuje od 1. septembra 2007. godine, u članu 79. propisuje da roditelj koji ne vrši roditeljsko pravo ima pravo i dužnost da izdržava dijete, da sa djetetom održava lične odnose i da o pitanjima koja bitno utiču na život djeteta odlučuje zajednički i sporazumno sa roditeljem koji vrši roditeljsko pravo. Pitanjima koja bitno utiču na život djeteta, u smislu ovog zakona, smatraju se naročito: obrazovanje djeteta, preduzimanje većih medicinskih zahvata nad djetetom, promjena prebivališta djeteta i raspolaganje imovinom djeteta velike vrijednosti. „

Na osnovu toga se može zaključiti da kada se radi o promjeni prebivališta djeteta roditelj koji ne vrši roditeljsko pravo odlučuje zajednički i sporazumno sa roditeljem koji ima roditeljsko pravo.

Takođe objašnjavaju i da će sektor granične policije povodom tumačenja MUP-a u slučaju protivljenja jednog roditelja putovanju njegovog djeteta u inostranstvo, razmotriti mogućnost drugačijeg postupanja od dosadašnje prakse.

Od januara djeca preko granica Crne Gore i Srbije samo uz pasoš ili ličnu kartu